Почеток / Вести (страница 2)

Вести

Under Armor објави дека разоткривањето на податоци од MyFitnessPal влијае на 150 милиони корисници и им дозволува на хакерите да пристапат до адреси за е-пошта, кориснички имиња и лозинки

Популарната апликација за следење на калории MyFitnessPal, претрпе масовно разоткривање на податоци што влијае на околу 150 милиони корисници. Производителот на спортска опрема Under Armmor во четвртокот објави дека нивната апликација за фитнес беше пробиена кон крајот на февруари, дозволувајќи им на неавторизирани лица да пристапат до информации за милиони …

Повеќе ...

Потпишан Меморандум за соработка меѓу MKD-CIRT и KOS-CERT

Почитувани, Ве информираме дека денес на 20.02.2018 беше потпишан Меморандум за соработка меѓу Националниот центар за одговор на компјутерски инциденти (MKD-CIRT), како дел од Агенцијата за електронски комуникации на Република Македонија и Националната единица за сајбер безбедност (KOS-CERT) како дел од Регулаторниот авторитет за електронски и поштенски комуникации на Република …

Повеќе ...

Wi-Fi Алијансата го објави WPA3 протоколот со нови безбедносни карактеристики

Wi-Fi Алијансата ја објави долгоочекуваната следна генерација на безжичниот безбедносен протокол – Wi-Fi Protected Access (WPA3). WPA3 ќе го замени постоечкиот мрежен безбедносен протокол WPA2 кој постои околу 15 години, а секојдневно се користи од милијарди безжични уреди, вклучувајќи паметни телефони, лаптопи и „интернет на нештата“ уреди. WPA2 веќе долго …

Повеќе ...

Процесорите на Intel, ARM, AMD се ранливи на Meltdown и Spectre напади

За разлика од првичните извештаи кои сугерираа дека процесорите на Интел се ранливи на некои сериозни недостатоци од тип “протекување меморија”, сега се појавија целосни технички детали за слабостите, кои откриваат дека речиси секој модерен процесор од 1995 година до денес е подложен на проблеми. Откриени од Google Project Zero, …

Повеќе ...

Пријавена критична ранливост во phpMyAdmin која им овозможува на напаѓачите да ги оштетат базите на податоци

Пријавена е критична безбедносна ранливост во phpMyAdmin – една од најпопуларните апликации за управување со MySQL бази на податоци. Оваа ранливост може да им овозможи на далечинските напаѓачи да извршуваат опасни операции со база на податоци преку измама на администраторите кои би кликнале на посебно формиран URL линк. Откриен од …

Повеќе ...

Масивен brute-force напад на WordPress страници

Од минатата недела WordPress веб-страници се цел на масивна кампања со brute-force напади. Во криптографијата, напад со брутална сила (brute-force attack) се состои од напаѓач кој се обидува да ја погоди точната лозинка преку проби со многу можни лозинки. Напаѓачот систематски ги проверува сите можни лозинки додека не се најде …

Повеќе ...

BadRabbit ransomware се шири низ Европа

123

Нов рансомвер нарешен BadRabbit масовно се шири низ неколку држави во источна Европа. Главни цели на нападите се јавниот и приватниот сектор, како на пример украински аеродром, системот на подземната железница, украинското Министерство за инфраструктура, три руски новински агенции и др. Брзината со која се шири овој штетен софтвер наликува …

Повеќе ...

Откриени дополнителни информации за малициозни содржини во апликацијата CCleaner

Според известување на безбедносни експерти од компанијата Cisco Talos Group, група непознати напаѓачи кои ги презеле серверите на компанијата Piriform со цел дистрибуција на верзија од апликацијата CCleaner со малициозна содржина, во втората фаза од нападот како цел имале најмалку 20 меѓународни технолошки корпорации. Претходно оваа недела од компанијата Avast …

Повеќе ...

Предупредување: Хакирана верзија на CCleaner дистрибуира малициозен софтвер; Заразени над 2.3 милиони корисници

Ако во периодот од 15 август до 12 септември оваа година на вашиот компјутер сте ја презеле или обновиле апликацијата CCleaner од официјалната веб-страница, тогаш обрнете внимание – вашиот компјутер е компромитиран. CCleaner е популарна апликација со над 2 милијарди преземања, создадени од Piriform – компанија која неодамна премина во …

Повеќе ...

Објавени податоци за над 711 милиони адреси за е-пошта

Огромна база на податоци од над 711 милиони адреси за е-пошта што ги користи спамбот за испраќање големи количини на спам пораки преку е-пошта беше објавена на интернет во едно од најголемите складишта за податоци од ваков вид. Француски безбедносен истражувач, со онлајн име Benkow, ја забележал базата на податоци …

Повеќе ...